2419/​369

Louis XVI flisebord af bemalet og guldstafferet træ, sarg med skuffe, plade ilagt 18 hollandske fliser af fajance dekoreret i mangan med figurmotiver, disse 18. årh. Bord med kannerelrede, tilpidsede ben. 18. årh.s. slutning. H. 70. B. 92. D. 52.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Fliser i generel pæn stand - enkel dog med kantreparation. Senere bemaling.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK