2419/​327

En samling musselmalet porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Kgl. P., B&G m.fl. 19.-20. årh. (6)

Bestående af:

En chokoladekop og to kagetallerkener nr. 181. Den Kongelige Porcelainsfabrik.

Plat de menage. B&G.

To tyske saltkar.

Saltkar med reparationer og mindre afslag på kanten. Chokoladekop med brændingsfejl indvendigt. Den ene kagetallerkene vipper. Plat de menage mangler låg, mindre uregelmæssigheder fra produktionen.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag