185/​19

Mikkel Westrup (f. 1981)

“No #93”, 2024. Sign. M. Westrup. Håndkoloreret porcelæns vase. H. 31. D. 13.

Den danske kunstner Mikkel Westrup (f. 1981) bor og arbejder i København, Danmark. Mens han udforsker forskellige kreative discipliner, har han for nylig skærpet sit fokus på porcelænsdekoration. Ved at kombinere traditionelt håndværk med moderne flair håndmaler Westrup omhyggeligt hvert enkelt motiv, udsmykket med et koboltblåt tema, der hylder både historiske porcelænsteknikker og hans egen kunstneriske rejse. De resulterende kunstværker fremviser en fængslende blanding af organiske og industrielle elementer - skarpe, men bløde, smeltende og alligevel voksende. I løbet af bemærkelsesværdigt kort tid har Westrup opdyrket et udpræget kunstnerisk sprog og opnået bred anerkendelse for sine bidrag til feltet.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

16 bud

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK