185/​41

Carsten Beck (f. 1986)

“Composition no. 10”, 2022. Sign. Carsten Beck på bagsiden. Olie på lærred. 40×50.

Den danske kunstner Carsten Beck (f. 1986) bor og arbejder i Aalborg, Danmark. Becks malerier kan omtales som en kogning af skandinavisk minimalistisk udtryk overført til olie på lærred. Malerierne er en blanding af et geometrisk perspektiv i former og kanter med en matematikers sans for detaljer og materialer af høj kvalitet. Becks baggrund inden for trykfremstilling og fotografering giver ham muligheder for at se perspektiver i kunst, der skaber nye geometriske former i et kraftfuldt og modstridende farveskema. Repræsenteret ved Annika Nuttall Galleri.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK