2419/​600

Palme König

Et par vaser af grøntonet glas med rødbrunt “net”-overfang og iriseret overflade. Placeret i tresidede baser af brunpatineret metal, støbt med motiver af kvinder med gevandter. Ej sign. eller stemplet. H. ca. 39–40. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fremstår med skævheder. Støbninger med enkelte huller og revner i overfladen. Ene vase med nogle brudte bobler i overfladen.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK