2419/​18

Henri De Magnac

“Le Navisphère”. Fransk himmelglobus på stand af delvis patineret bronze. Mrk. Navispère de Mr. de Magnac Bré S.G.D.C.; W. Eichens Const[ructeur]; E. Bertaux, Éditeur. 19. årh.s slutning. H. 35. Diam. 20.

Flere område med manglende dele af kort. Stød og mindre revne på toppen af globussen. Lyse områder på kort. Nederste ring samt dele af montering mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag