2420/​29

Engelsk George III lygteur i kasse af magogni med skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørne ornamenter af forgyldt bronze, værk med halvtimesslag, datoviser og strike-silent, bagplade rigt graveret med kinesisk pargode og ornamentik. Plakette sign. W. Smith, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 29. D. 18.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul, optræksnøgle og nøgle medfølger. Senere pendul og pendulophæng.

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

938938 7.000 DKK