2419/​73

O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)

Klippeparti fra Heidelberg med blomstrende anemoner. Sign. Ottesen, Heidelberg 74. Olie på lærred. 33,5×45.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2320, 2023 nr. 148.

Lærredet er dubleret. Områder med retoucheringer. Én enkel overfladisk ridse i øverste venstre hjørne.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK