185/​34

Joël Bigaignon

Uden titel, 2023. Sign. på bagsiden. Akryl, papir og oliestift på lærred. 70×60. Uindrammet.

Den mauritisk/franskfødte kunstner Joël Bigaignon (f. 1968), nu med base i København, arbejder med maleriet som sit foretrukne medie. Bigaignon kommer fra en baggrund som grafisk designer, men gik hurtigt over til tegninger, der hurtigt udviklede sig til store malerier. Bigaignons stil er dybt forankret i hans fødested (Mauritius), hvor hovedrammen i hans fortælling er på rimelighed og retfærdighed. Hans værker kan genkendes for den levende brug af farver og motiver.

Mindre afrivning i øverste kant. Tiltænkes at det er original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12 bud

(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK