185/​25

Simon Sebastian (f. 1996, bor og arbejder i Bergen, Norge)

Uden titel, 2023. Usign. Silkepapir, print, olie og skibslak. Bladstørrelse 74×49.

Den danske kunstner Simon Sebastian (f. 1996) bor og arbejder i København, Danmark. Han har en BFA fra Kunstakademiet – Institut for Samtidskunst, Universitetet i Bergen og National School of Art of Paris-Cergy. Drevet af den transformative kraft i at flytte genstande til nye sammenhænge, ​​beskriver Simon Sebastian sig selv som en “hamstre” af byens identitet og symboler. Hans kunstneriske praksis går ud over konventionelle grænser; han er ikke blot en kunstner, men også en samler. Gennem sine kunstværker laver han abstraktioner, der både direkte og indirekte refererer til og integrerer elementer indsamlet fra byens arkitektur, kulturhistorie og bystruktur. Denne tilgang, der er forfinet over flere år, involverer at sætte figurer, repræsentationer og symboler i dialog med omverdenen, hvilket skaber en gensidig udveksling, hvor stjålne elementer genfødes med nye perspektiver. Objekter, herunder hegn, plakater, plakatsøjler og byporte, blandet med materialer som gips, blik, olie og akrylmaling, giver inspiration til legende, levende tidsbilleder.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK