185/​5

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

Uden titel. Sign. Kvium 97. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24,5×21,5.

Den danske kunstner Michael Kvium (f. 1955) bor og arbejder i København, Danmark. Michael Kvium fik sit gennembrud i løbet af 1980'erne med et maleri, der i højere grad end andre samtidskunstnere var præget af fortællende, litterære motiver. De spanske barokmalere som Goya, El Greco og Velazquez var tidlige inspirationskilder i hans kunst og bevægede sig i et felt mellem performance, teater og maleri. Hans værker kan ofte læses i lyset af systemernes sammenbrud i 80'erne, der med sit menings- og sammenhængstab til følge lader videnskaben opstå som en mulig forklaringsmodel på bekostning af religiøse fortællinger. I Kviums værker bliver beskueren konfronteret med et verdensbillede, der giver anledning til en paradoksal stemning af en rædsel og fascination af det grimme. Men frygten for tomheden og fraværet af mening danner samtidig grundlaget for en forløsning i oplevelsen af ​​hans værker.

Proveniens: Galleri Faurschou, København.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

20 bud

(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK