866/​147

Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)

Parti ved Seinen i Paris med udsigt mod Pont des Arts og med Pont Neuf og Notre Dame i baggrunden. Sign. Einar Wegener. Olie på plade. 46×55.

Maleriet har af en eller anden grund altid været registreret under titlen “Pont Neuf”, selvom motivet er Pont des Arts.

Den kendte kunsthandler Ole Haslund arrangerede i sin kunsthandel på Østergade i København den sidste fælles udstilling med Gerda og Einar Wegeners værker. Det var februar måned 1931, efter at Einar i året forinden havde fået foretaget en række banebrydende, kønskorrigerende operationer i Tyskland.

Blandt det udstillede værker var et af Einar Wegeners sidste billeder, udført året inden operationerne. Maleriet ”Pont Neuf” fra 1929 blev på udstillingen købt for 400 kroner af Højesteretssagfører Advokat Karl Oskar Fich, der i forbindelse med Einars kønsskifte og opløsningen af Lili og Gerdas ægteskab fungerede som parrets juridiske rådgiver.

På udstillingen i Østergade, hvor der var mange billeder at vælge imellem, blev Karl Oscar Fich straks forelsket i maleriet ”Pont Neuf”, for han havde engang boet i kvarteret i nærheden af broen, og han elskede og savnede Paris. Maleriet blev hængt op på væggen over sofaen i herreværelset i Advokatens store lejlighed på Strandboulevarden på Østerbro. Der kom det til at hænge i mange år, og mindede hver dag Karl Oskar Fich om hans 2 helt usædvanlige klienter.

“Pont Neuf” har været i Karl Oscar Fichs familie i flere generationer, og dets historie får en fremtrædende plads i en kommende bog om parret Wegener af forfatter Nikolaj Pors (Gyldendals Forlag).

Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK