2418/937
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Seks stole af patineret eg, prydet med udskæringer i form af bladranker, betrukket i sæder med rødligt uld. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus. 1940erne. (6)
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1942, s. 140–42.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger. Tre stole med brud/reparationer ved samlinger ved kopstykke. Betræk med pletter.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag