185/​32

KC Oritz (f. 1978)

Uden titel. Usign. Olie på papir. Bladstørrelse 30×21.

Den amerikanske kunstner KC Ortiz (f. 1978, Chicago), bor og arbejder i København, Danmark. KC Ortiz er en autodidakt fotograf, illustrator og maler. Han begyndte sin vej i kunsten som 12-årig med at male graffiti i sin hjemby. Hans arbejde undersøger individets konstante søgen efter frihed, både bevidst og fysisk, i et landskab optaget af grænser, forhindringer og distraktioner. Repræsenteret ved Rammefabrikken.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK