2419/​591

Per Lütken (f. 1916, d. 1998)

“Dråben” og “Safir”. Fem vaser af transparent mosgrønt og blåviolet glas. To dråbeformede vaser af transparent mosgrønt glas. Sign. monogram, hhv. 15440 og 15471. Udført og sign. hos Holmegaard. H. hhv. 16 og 24,5. Samt tre flaskeformede vaser af hhv. mosgrønt og blåviolet glas. Udført og sign. hos Holmegaard, 290064 og 17796. H. 21,5 og 21,7. (5)

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Smuds indvendigt.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

27 bud

939977 4.000 DKK
102054 3.800 DKK
939977 3.600 DKK
102054 (Autobud) 3.400 DKK
939977 3.200 DKK
102054 (Autobud) 3.000 DKK
939977 2.900 DKK
102054 (Autobud) 2.800 DKK
939977 2.700 DKK
102054 (Autobud) 2.600 DKK
939977 2.500 DKK
102054 2.400 DKK
939977 2.300 DKK
102054 2.200 DKK
939977 2.100 DKK
910142 (Autobud) 2.000 DKK
939977 2.000 DKK
910142 (Autobud) 1.950 DKK
939977 1.900 DKK
910142 (Autobud) 1.850 DKK
841483 1.800 DKK
910142 (Autobud) 1.750 DKK
841483 1.700 DKK
910142 (Autobud) 1.650 DKK
841483 1.600 DKK
910142 1.550 DKK
102054 1.500 DKK