2419/​33

Britisk halvmodel af dampskibet St. St. Blicher, bygget af træ og metal m.m., monteret i montre af træ og glas med udskårne hjørnesøjler og ophæng. Mrk. Dockyard Co, Grangemouth. 19. årh.s slutning. H. 39 cm. D. 24 cm. L. 194 cm.

Skibsmodel med minimal aldersslitage, inkl. en lille revne ved ror. Montre med mindre aldersslitage, inkl. mindre ridser og mærker.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag