185/​42

Kasper Jacek (f. 1989)

“I DREAM OF SUNRISES, UNTOUCHED”, 2024. Sign. på bagsiden. Håndsyet lærredscollage med spraymaling, akryl og olie. 100×80. Uindrammet.

Den danske kunstner Kasper Jacek (f. 1989) bor og arbejder i Aarhus, Danmark. Han er en autodidakt kunstner, og hans praksis kredser om undersøgende arbejde med materialer. Jacek skaber værker, der har til formål at forstyrre konventionelle forståelser af sammenhængen mellem verden og vores opfattelse af den. Materialer, bevægelser, farver, skalaer og figuration/non-figuration fletter sig ind i hinanden og optrævler hinanden og illustrerer elementer, der konstant udforsker asymmetri. Jaceks værker dykker ned i flygtige øjeblikke, hvor synets klarhed går tabt, når opfattelsen af ​​verden bliver sløret, udtværet eller udfordret. Det er i disse øjeblikke, at Jaceks værker undersøger de tidspunkter, hvor vision ikke blot er et værktøj, vi behersker, men derimod noget, der observerer, noget, der blotlægges og overvældes af verden – og derved åbner nye perceptionsveje. Visuel forstyrrelse fungerer som en grundlæggende metafor i Jaceks værker, der symboliserer en åbning af verden, hvor vi opfatter tingene anderledes. Repræsenteret ved Albert Contemporary.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK