2418/​967

Holger Georg Jensen (f. Tønder 1927, d. sst. 2001)

“Jet”. Gyngestol af teak, sæde og ryg betrukket med sort skai. Udført og mærket hos Kubus, Tønder Møbelværk.

Tønder Møbelværk, der eksisterede fra midt i 1950'erne og frem til omkring 1980, blev ledet af Holger Georg Jensen (1927–2001), søn af snedkermester W. Jensen, som drev møbelforretning og maskinsnedkeri i Vestergade 79 i Tønder.

Holger Georg Jensen var uddannet snedker og møbelkonstruktør. Da han overtog faderens virksomhed, flyttede han den til Kongevej 17–19, hvor der frem til 1972 blev fremstillet stole og sofaborde. Herefter blev der bygget ny fabrik på Bygmestervej. I 1980 lukkede fabrikken. Kilde: Tønder Museum.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK