2417/362
Kinesisk balusterformet vase af porcelæn, dekoreret i farver med fugl, blomster og klippeparti på gul grund med sgraffito. Medfølgende sokkel af udskåret og delvis gennembrudt træ. Vasen mærket Qianlong, men Republik 1912–1949. H. ekskl. sokkel 23. (2)
Mørke ridser indvendigt i halsåbning samt talrige mindre jernpletter. Sokkel falmet.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud