185/​15

Morten Underbjerg (f. 1993)

“Turpas (Duel)”, 2023. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 109×80. Uindrammet.

Den danske kunstner Morten Underbjerg (f. 1993) bor og arbejder mellem København, Danmark og Bergen, Norge. Han har en Bachelor of Fine Arts fra Academy of Fine Arts - Institut for Samtidskunst ved Universitetet i Bergen, Norge (2018–2021) og er i gang med sin MA ved samme institution. Underbjerg udforsker sammenhænge mellem kunst, oplevelsesøkonomi og det transcendentale. Hans praksis fokuserer primært på maleri, installation og performance. Ved at undersøge fænomener som vild blomstring, ekstatisk folkedans og forlystelsesparker dykker han ned i temaer som opløsning, transformation, overgang og grænser. Underbjerg præsenterer gennem sine værker et netværk af fortællinger, der peger mod det ekstatiske og fællesskaber. Til auktionen har Underbjerg doneret stykket “Turpas (duel)”. Værket er en del af en række værker med titlen “Turpas”. Her udforskes forholdet mellem det abstrakte og det figurative. I maleriet ser man et farvefelt med referencer til den abstrakte ekspressionistiske bevægelse. Feltet afbrydes af en streglinje, der viser en dyst mellem to riddere, der antyder temaer om magt og underholdning.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK