2419/​549

Jørgen Jensen (f. Jetsmark 1891, d. 1989)

Lille vandkande af sterlingsølv med hamret overflade og hængslet låg. Låg samt underside af hank med stiliserede blade og bær. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 385 C. Vægt 354 g. H. 15.

Sparsomme alders- og brugsspor; få overfladeridser og mærker.

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK