1622/​972

Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)

“Heracles” og “Græsk Yndling”, to akademistudier. Et sign. Wegener 27/1 1903. Kul på papir. Lysmål 47,5×41,5 og 55×42. (2)

Proveniens: Ifølge oplysninger fra rekvirent hidrørende fra kunstnerens bror.

Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet. Stifthuller i hjørner. Sidstnævnte med fugtpletter ved bund og revnet glas.

Moderne kunst og design, 31. maj 2016

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.500 DKK