2419/440
Paul Simon & Art Garfunkel : 'Bridge Over Troubled Water'. Sølvplade tildelt CBS Danmark af moderselskabet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2419/430
'Hvem pukler kamelerne for?'. Signeret s/h stillfotografi af den engelske skuespiller Marty Feldman (1934-1982).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/364
Ubekendt maler, 19. årh.: Et fakkeltog. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 54. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/370
Wladislaw Chmielinski: Byparti med hestetrukne slæder på en vinterdag. Sign. W. T. Chmielinski. Olie på lærred. 25,5 x 35,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/360
Stor samling s/h fotografier fra Dansk-Vestindien, Island og Færøerne.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/358
Fransk armerevolver M/1892 nr. L 17086 i kaliber 8 mm. samt Belgisk Lady revolver nr. VI 554 i kaliber 7 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/357
Dansk militær? pistolhylster for rytter. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/356
Dansk/Norsk dragongevær M/1767 med bajonet. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2419/350
Samling på 26 s/h prospektfotografier fra Paris, Nice og Monaco. 'Photographies N. Masson ... '. (26). D2
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/349
God dansk hirschfænger M/1848 for herregårdsskytter af Nyrop og Marstrand i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/347
fransk sabel model an IX (1801) uden skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/345
Flintdolk type IVa og stridsøkse af K-type. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/338
Dansk privatudgave af officerskårde M/1836 for Livgarden i skede fremstillet af Herazcek. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/333
God dansk/norsk pallask M/1773 i skede M/1775. (1)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2419/337
God dansk gendarmsabel M/1885 i skede med felttegn og gehæng for officer. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/335
Dansk jægerhirschfænger M/1801 og sabel som ingeniørsabel M/1866 - begge i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/334
Samling på 54 s/h amatørfotografier fra Hollandsk Ostindien (Indonesien). Optaget 1897-1899.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/332
Hollandsk jernbeslået flintlåspistol omkring 1690 af Pentermann i Utrecht. (1)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2419/331
Dansk ryttersabel M/1894 i skede M/1843. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2419/330
Webley revolver M/1867? Wolverhamton Police nr. 26 i kaliber ca. 10,5 mm. solgt af J. W. Hill. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/324
Dobbeltsigneret s/h bryllupsfotografi af Kronprins Frederik (IX) (1899-1972) og Kronprinsesse Ingrid (1910-2000).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2419/314
Signeret s/h fotografi af Kronprins Frederik (IX).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2419/304
Leopold Albert: Signeret s/h præsentationsfotografi af kong Christian X (1870-1947).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/303
Tysk lågkrus af fajance, tinmontering. 18. årh. H. 19/28 cm. C2
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/279
Cecil Beaton: Et par signerede s/h præsentationsfotografier af dronning Elizabeth II af England (1926-2022) og Prins Philip (1921-2021). (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2419/294
Signeret s/h pressefotografi af den amerikanske astronaut John Glenn (1921-2016). D3
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/292
Album med 26 s/h fotografier af moderne dansk arkitektur. Opklæbet. Ca. 1935. (26).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/290
Mappe med 18 store s/h prospektfotografier fra København. Vilhelm Trydes Forlag, ca. 1895. (18).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/282
Stor samling danske s/h amatørfotografier fra Shanghai, Hong Kong og de bagvedliggende landområder.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/278
Bert Stern: Marilyn Monroe, 'The Last Sitting'/'The Pink Scarf Series', 1962. Signeret Bert Stern og betegnet 12/75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/270
Samling engelske, hollandske og tyske glas med emaljedekoration. 19. årh. H. 5-10,5 cm. (14)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/265
Oscar Knudsen: Hestetrukken Frederikbergsporvogn på Vesterbrogade. Sign. Oscar Knudsen 1938. Olie på lærred. 39 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/263
Fire lågkrus af glas med emaljedekoration. Tyskland, 19. årh. H. 24 og 25 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/266
Albert Edelfelt: "Larin Paraske". Sign. Albert Edelfeldt 1905 og med dedikation til 'Fru Georg Brandes'.Radering.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/264
Gerhard II ter Borch, stil, 18. årh.: Musiktimen. Interiør med en kvinde, der spiller efter noder. Usigneret. Olie på træ. 35 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/262
Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 1542 g. (37)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/260
Otte cigaretholdere af sølv prydet med sten. Hugo Grün m.fl. L. 8-10 cm. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/259
Engelsk brandy kasserolle af sterlingsølv med stjerthank af drejet træ. Mester
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/258
Kinesisk tallerken af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. Diam. 25,5 cm. C3
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/255
Hetsch efeuvase af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh. H. 42 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/257
Kinesisk Canton vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver og guld. 20. årh. H. 25,5 cm. C2
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/256
Barokform kammerstage af sølv, til to lys. P. Hertz, Københavns bymærke 1866. Vægt 497 g. H. 14 cm L. 24 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/251
Henri Giraud: Kriger med hellebard. Sign. Giraud. Bronze. Monteret på base af rødbroget marmor. H. 27/29,5 cm
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/253
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2419/252
Alexandre Vibert: Bladformet Art Nouveau relief af forgyldt bronze. Sign. A. Vibert.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/250
Helen Schou: En orne. Figur af porcelæn. 4558. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 15 cm L. 31 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/249
'Herregård' otte hummergafler af sølv. Cohr. Vægt 256 g. L. 18 cm. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/248
'Herregård' fiskebestik af sølv. Vægt 1067 g. Endvidere en lagkagekniv og en tarteletspade. (20+2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/247
Svensk trompetformet barok vase af sølv. Stockholm 1699. Vægt 394 g. H. 18,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/234
"Flora Danica" 14 par chokoladekopper af porcelæn. 3513. Royal Copenhagen, ca. 1900. (14)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2419/245
Temaskine af sølv. Mestermærke HD. forhandlet af Schwarz & Steiner, Wien 1872-1922. Lødighed 800. Vægt 2048 g. L. 35 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/244
To Versace kandelabre, Rosenthal. H. 30 cm. I original emballage. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/243
Tre Baccarat stager af krystalglas, heraf et par. Sign. Baccarat i bunden. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/240
Baccarat kandelaber af krystalglas, model Bambou, to-armet. Sign. Baccarat under fodstykket. H. 32,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/237
Et par stager af sølv, Svend Toxværd. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/226
Agnes Lunn: Indkørsel til en gård på Sjælland. Sign. Ag. L. 91. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/236
"Flora Danica" fem sidetallerkener, en kagetallerken samt to dybe tallerkener. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/235
"Flora Danica" tresidet opsats samt rund skål. 3511 og 3505. Royal Copenhagen. L. 23 cm. Diam. 25 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/228
Cecilie Kleist: Tupilak samt to figurer af udskåret kaskelottand. Sign. CK. H. 2,5-11 cm. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2419/233
"Venus med Æblet", figur af bronzepatineret brændt ler. Stemplet L. Hjorth. Eneret 404. H. 37,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/231
Et par Louis XVI form stager af sterlingsølv, Svend Toxværd. Vægt 452 g. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK